TELEWIZJA NAZIEMNA

Oferta telewizji naziemnej DVB-T2

          Na DVB-T2 przeszły naziemne MUX-1, MUX-2  i MUX-4, a więc multipleksy ogólnopolskie dające dostęp do takich kanałów jak TVN, POLSAT, TV PULS czy TV TRWAM.

NOWY STANDARD NADAWANIA:

          Telewizja naziemna i sposób jej podawania nieustannie się zmienia, tak by podążać za widzem i zapewnić mu dostęp do rozbudowanej i bardziej atrakcyjnej oferty. Zaplanowana na 2022 rok zmiana standardu nadawania NTC wynika zarówno z ogólnego rozwoju technologicznego, jak i europejskich i krajowych decyzji. 27 czerwca 2022 zakończy się ostatni etap zmiany standardu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce, a wraz z nim każdy będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji, a w niej więcej kanałów, lepszą jakość i szereg usług dodatkowych.

MUX-3 bez zmiany standardu nadawania:

          Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania DVB-T/MPEG-4.

          W wyniku tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów nadawcy publicznego i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do jego zmiany.

Co to jest refarming:

          Refarming to proces wynikający z konieczności uwolnienia części pasma częstotliwości (700 MHz), wykorzystywanych do tej pory na potrzeby nadawania programów telewizyjnych w telewizji naziemnej, na rzecz operatorów telefonii komórkowej rozwijających technologię 5G. Polega on na reorganizacji multipleksów, na których dostępne są programy telewizyjne. Zmiany te są konsekwencją decyzji Komisji Europejskiej.
          Refarming rozpoczął się 30 marca 2020 r., a pełna zmiana częstotliwości nadawania na terenie całej Polski nastąpi pomiędzy 28 marca 2022 r. a 27 czerwca 2022 r. Dla odbiorców naziemnej telewizji zmiany te oznaczają jedynie konieczność przestrojenia odbiorników telewizyjnych, co w większości przypadków powinno wydarzyć się automatycznie. Gdyby odbiornik samoczynnie nie przestroił się na nowe częstotliwości, należy ręcznie na nowo wyszukać programy lub w ostateczności zresetować odbiornik.

Nowy standard DVB-T2/HEVC:

          Równolegle do procesu refarmingu nastąpi w Polsce zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.

          Dla widzów zmiana ta oznacza szereg korzyści wynikających z lepszego wykorzystania pasma, dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego. Wykorzystanie nowego kodeka HEVC/H.265 pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (nawet do 8 w jednym multipleksie) lub Ultra HD.

          Innymi słowy, dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu. Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia.

          Przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC będą realizowane w okresie od marca do czerwca 2022 r.

          Od końca czerwca 2022r. MUX-1, MUX-2, MUX-4 będą nadawać sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC w całej Polsce. Od momentu przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC w danym regionie, naziemny sygnał DVB-T/MPEG-4 nie będzie tam dłużej dostępny.

          Zmiana ta czasowo nie dotyczy MUX-3 i MUX-8, który działa w innym zakresie częstotliwości, nieobjętym refarmingiem.

Jak przygotować się do zmiany:

          Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC.

          Aby umożliwić odbiorcom telewizji naziemnej sprawdzenie, czy posiadane przez nich urządzenia obsługują nowy standard DVB-T2/HEVC, Telewizja Polska już w 2020 roku rozpoczęła nadawanie testowe wybranych programów w nowej technologii.

          Telewizory podłączone do sygnału naziemnego powinny automatycznie przestroić się i znaleźć nowy program na liście. Może również zdarzyć się, że trzeba będzie ręcznie wyszukać program na odbiorniku telewizyjnym lub zresetować dekoder zewnętrzny poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania. Jeśli nadal odbiór programów w nowym standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC nie będzie możliwy, najprawdopodobniej oznacza to, że posiadane urządzenia nie są przystosowane do odbioru nowej technologii. Należy wtedy zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC lub zaplanować wymianę telewizora na nowszy obsługujący standard DVB-T2 i kodek HEVC.

          Szybkie sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora umożliwia wyszukiwarka telewizorów dostępna na stronie głównej. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi lub u producenta telewizora.

          Od 1 grudnia 2019 każdy odbiornik telewizyjny wprowadzony do sprzedaży na terytorium Polski musi posiadać parametry pozwalające odbierać sygnał zarówno w obecnie obowiązującym standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T/MPEG-4, jak i w nowym DVB-T2/HEVC. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 musi być także wyposażony w funkcjonalność telewizji hybrydowej (HbbTV), pozwalającej znacząco rozszerzyć możliwości techniczne telewizji naziemnej o funkcje internetowe.

          MUX-1 i MUX-2 nadawane są kanały komercyjne a w MUX-3 poświęcony jest kanałom TVP. MUX-8 to kolejna sieć naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, która została uruchomiona w Polsce. Nowy multipleks zawiera 4 programy standardowej rozdzielczości. Dodatkowo na multipleksie są obecnie trzy kanały testowe, które w przyszłości powinny zostać zastąpione kanałami Telewizji Polskiej. TVP otrzymała koncesję na nadawanie kanałów w MUX-8 dla trzech kanałów w jakości SD lub jednego kanału w jakości SD i jednego w jakości HD. Nadawca publiczny jednak nadal nie podjął decyzji jakie kanały znajdą się w tym multipleksie.

          MUX-8 nadawany jest w paśmie VHF – kanały 5-12, 174-230 MHz – podobnie jak multipleksy radia cyfrowego DAB+. Dla wielu osób może to oznaczać konieczność regulacji lub modernizacji odbiorczych instalacji antenowych. W MUX-8 nadawca sygnału, firma Emitel udostępnia testowo aplikację telewizji hybrydowej HbbTV. Posiadając telewizor lub tuner z funkcją HbbTV można korzystać z serwisu zawierającego: program TV dla kanałów naziemnych DVB-Twiadomości z serwisu Polskiego Radia, Pogody oraz Playera również z ofertą kanałów Polskiego Radia. W MUX-8 przeznaczono 10 procent pasma na usługi HbbTV.

MUX-1:

– ATM Rozrywka, ESKA TV, Fokus TV, Polo TV, Stopklatka TV, TTV, TV Trwam, TVP ABC, Antena HD.

MUX-2:

– Polsat, Super Polsat, TV4, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls2.

MUX-3:

– TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD.

MUX-4 – płatny, kodowany multipleks:

– TVP Seriale, Comedy Central, Kino Polska, Nickelodeon, Polsat Cafe, Polsat Comedy Central Extra, Polsat Film, Polsat Play, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Tele5, Polsat News.

MUX-8:

– TVP Kobieta, TVP Kultura, NOVA TV, Metro, Zoom TV, WP.

Projekt i Realizacja: